Транспортна услуга

Здравейте!

Ние сме БГ фирма регистрирана по ЗДДС.Този месец за пръв път получаваме фактура от швейцарска фирма,която е транспортирала наши стоки от България до Италия по море.Трябва ли да начисла ДДС и да издам протокол по чл.117 и с кои членове от ЗДДС да се обоснова,и ако трябва в кои колони да отразя това в дневника за покупки и в дневника за продажби?

А как стои въпроса ако транспорта е от България до трета страна, а не Италия?

Благодаря предварително за помощта!

1 коментар

  1. Отговор ЗДДС Инфо ЕООД

    Здравейте,
    съгласно чл. 21 ал. 2 мястото на изпълнение на доставката е на територията на страната, и на основание чл. 82 ал. 2 т. 3 данъкът по тази доставка е дължим от Вас. Издадения протокол ще намери отражение в к. 14 на дневник продажби, и в к. 10 на дневник покупки (предполага се, че е налице право на приспадане на пълен данъчен кредит).
    В случай, че транспортът се извършва до трета страна или територия – приложимата ставка за облагане би била нулева, на основание чл. 30 от закона.

Вашият коментар

Email: