чл. 97а ЗДДС

Здравейте, ще се радвам ако ми отговорите на следният въпрос:

Българска фирма се регистрира по чл. 97а ЗДДС, тъй като ще изпълнява консултанска услуга на фирма регистрирана по ДДС в Германия. Регистрацията е направена преди издаване на ф-ра за консултанската услуга и превод на средства. Като основание за неначисляване на ДДС правилно ли е да се посочи чл.86, ал 3 във връзка с чл.113, ал 9 от ЗДДС? Ако българската фирма на база на договора си за консултански услуги започне да пътува в страни извън ЕС /Македония, Сърбия/ с цел проучване на пазара и намиране на нови клиенти за германската фирма, какво ще се случи с ДДС-то? Ще продължава ли да е 0% тъй като проучането е за германска фирма, която поема разходите за тези пътувания или вече ще трябва да се начислява? Благодаря Ви предарително!

1 коментар

  1. Отговор ЗДДС Инфо ЕООД

    По отношение на първия Ви въпрос – вижте разпоредбите на чл. 79, ал. 2, т. 3 от правилника за прилагане на закона.
    Не става особено ясно какъв точно е следващия Ви въпрос, но съгласно разпоредбите на посочената от Вас ал. 9 на чл. 113 от закона лице, регистрирано на основание чл. 97а от закона няма право да начислява данък.

Вашият коментар

Email: