Трява ли да начисля ДДС

Здравейте имам следния случай : Фирма се занимава с подпомагане на сключване на договори за покупка на стоки, за която услуга получава възнаграждение в размер на 10 %. Фирмата подпомагаща сключването на договорите (А) е Българска. Фирмата \“Б\“ наема фирмата \“А\“ да намери най добрата цена за дадени материали и стоки. Фирмата \“Б\“ е Испанска. Фирмата \“А\“ българското дружество намира най добрата цена от фирмата \“Ц\“, която също е Испанска. Фирмата \“Б\“ плаща 10% по банка на фирмата \“А\“ българското дружество, и затова фирмата \“А\“  издава инвойс на фирмата \“Б\“ Испанското дружество. Та въпроса е при самото осчетоводяване трябва ли да начисля ДДС, основание и ако има нещо което не се сещам, моля да ми съдействате.

3 Comments

  1. Отговор ЗДДС Инфо ЕООД

    Предвид информацията, която давате, мястото на изпълнение на извършваната от Вас услуга, определено съгласно разпоредбите на чл. 21, ал. 2 от закона, би следвало да е извън територията на България. Поради тази причина, и на основание чл. 86, ал. 3 от закона не следва да начислявате данък.
    В случай, че получателят на услугата е регистрирано за целите на ДДС лице доставката следва да намери отражение във VIES-декларацията.
    В [url=http://zdds.info/vaprosi-i-otgovori/1817-triabva-li-da-nachislia-dds]този въпрос[/url] споменавате, че въпросната българска фирма е регистрирана на 06.03.2012 г. Били ли сте регистрирани преди тази дата на основание чл. 97а от закона?

  2. Отговор Виктория

    Да фирмата е новосъздадена и започва деност на 01.02.2012 и не е регистрирана по чл. 97а, регистрирана е на основание чл. 100 от ЗДДС на 06.03.2012. Датата на единият инвойс е 14.02, а другият е на 07.03.2012, и двата инвойса ли трябва да включа в дневниците? Предполагам само този от 07.03.2012 и пускам и VIES декларация само за него?
    [quote=ЗДДС Инфо ЕООД]Предвид информацията, която давате, мястото на изпълнение на извършваната от Вас услуга, определено съгласно разпоредбите на чл. 21, ал. 2 от закона, би следвало да е извън територията на България. Поради тази причина, и на основание чл. 86, ал. 3 от закона не следва да начислявате данък.
    В случай, че получателят на услугата е регистрирано за целите на ДДС лице доставката следва да намери отражение във VIES-декларацията.
    В [url=http://zdds.info/vaprosi-i-otgovori/1817-triabva-li-da-nachislia-dds]този въпрос[/url] споменавате, че въпросната българска фирма е регистрирана на 06.03.2012 г. Били ли сте регистрирани преди тази дата на основание чл. 97а от закона?
    [/quote]

  3. Отговор ЗДДС Инфо ЕООД

    Възможни са евентуални проблеми за неподадено заявление за регистрация по чл. 97а по отношение на първата фактура.
    Включете в отчетните регистри само фактурите, издадени след датата на регистрацията Ви по закона.

Вашият коментар

Email: