Неправилно самоначисление на ДДС по чл.82

Здравейте,

Ползваме карти в чужбина, с които шофьорите на камионите ни плащат гориво,пътни такси, винетки и др. консумативи.От своя страна Фирмата /чуждестранна/ издала тези карти ни издава фактура за получените услуги,но ни включва и сума(Kaution auf den Betrag),която е вид гаранция за  евентуално неплащане на задълженията ни.Сумата е без начислено ДДС и подлежи на връщане в един последващ период.НО поради грешка на преводача, до този момент тази сума е осчетодявана като административна такса, на която нашата фирма си е самоночислявала ДДС с протокол по чл.82/2/т.3 от ЗДДС.Въпросът е сега, когато сме открили грешката ли да се позовем на чл.126 от ЗДДС или когато ни издадат кредитно известие и ни върнат сумата?
Трябва ли да уведомим ТД на НАП, след като това не се отразява върху вноските по ДДС?

 

1 коментар

  1. Отговор ЗДДС Инфо ЕООД

    Здравейте,
    няма причина да уведомявате НАП по реда на чл. 126 от закона.
    Не става особено ясно естеството на въпросната гаранция. Вижте за насоки чл. 117, ал. 4 от закона, но също така вижте и чл. 80, ал. 5 и 6 от правилника за прилагане.

Вашият коментар

Email: