ДДС за конференции

Организираме международна научна конференция в България.Участниците са университети от чужбина /Чехия,Сърбия,Румъния,Турция,Иран и др/.Следва ли да начисляваме ДДС /университетът плаща за участие на лектори,хотел,публикуване на доклади в сборника на конференцията/ за тези услуги или ДДС е с нулева ставка и има обърнато данъчно задължение по чл.21,ал.2.Повечето университети дават коректни VAT номера,но за държавите извън ЕС не можем да преценим кой е ДЗЛ и кой не е?За конференцията не се плащат входни билети и считаме,че не е приложима разпоредбата на чл.21,ал.4,т.3 от ЗДДС.Правилно ли е да не начисляваме ДДС и как ще доказваме кой е ДЗЛ и кой не е?

3 Comments

  1. Отговор ЗДДС Инфо ЕООД

    Бихте ли доуточнили нещата?
    Плащат Ви, за да организирате самото мероприятие, или Ви плащат такса за участие в това мероприятие?

  2. Отговор Т.Иванова

    Участниците си плащат такса за участие в конференцията и такса за изнасяне на доклади.

  3. Отговор ЗДДС Инфо ЕООД

    В такъв случай би следвало да са приложими разпоредбите на чл. 21, ал. 4 от закона и би следвало да начислите данък, тъй като мястото на изпълнение на доставката е на територията на страната (освен ако не става дума за освободени доставки по смисъла на чл. 44). Обърнете внимание, че във визираното от Вас основание (чл. 21, ал. 4, т. 3) не става дума само за билети за вход.

Вашият коментар

Email: