(Де)регистрация по чл. 97а

Регистрирана съм по чл.97а за получаване на доходи от чужбина. Подавах редовно ВИЕС декларации всеки месец. Но договорът ми с чужденците изтича, поради което възникнаха следните въпроси:

– мога ли да се дерегистрирам от ДДС-то, като продължа да си бъда самоосигуряваща се

– докато влезе в сила дерегистрацията, а аз вече нямам приходи от чужбина, да продължавам ли да пускам ВИЕС декларация? С нулева стойност ли? и

– фактурите, които издавам на фирми, регистрирани в България, са без ДДС (поради чл.97а), редно ли е да продължавам да ги издавам така, въпреки дерегистрацията ми по ДДС?

Благодаря !

1 коментар

  1. Отговор ЗДДС Инфо ЕООД

    Можете да се дерегистрирате на основание чл. 108, ал. 1, т. 4 от закона. До момента на дерегистрацията имате задължението да подавате справка декларация. Що се отнася до VIES-декларацията – когато е празна, не следва да се подава (чл. 117, ал. 5 от правилника за прилагане).
    Що се отнася до следващият Ви въпрос – след като Ви дерегистрират просто няма да посочвате основанието \“чл.97а\“ за неначисляване на данък.

Вашият коментар

Email: